Туфлі на набережній Дунаю: історія пронизливого меморіалу в світі

60 пар старих чоловічих черевиків, жіночих черевичків та дитячих черевичків. Взуття, яке залишали люди на березі перед своєю смертю.
Історії

60 пар старих черевиків, туфель та дитячих сандалів… Вони виконані з чавуну та безладно розставлені на березі Дунаю в Будапешті. Так виглядає один із найпронизливіших і найсумніших меморіалів у світі…

Будапешту вдалося уникнути масових розстрілів євреїв аж до 1944 року — цього року до влади прийшла місцева партія «Схрещені стріли», яка підтримує нацизм, зокрема, знищення єврейської нації.

Більшість членів партії «Схрещені стріли» були звичайними угорськими робітниками, але були у її лавах і офіцери, і селяни. У 1944 році її засновник Ференц Салаші безпосередньо зв’язався з гітлерівським урядом та отримав підтримку. Після перемоги на виборах («Схрещені стріли» здобули 70% місць у парламенті) Будапешт миттєво змінився. Почалася масова депортація євреїв та циган до концтаборів та численні розправи над мирним населенням.

Часто людей привозили вантажівками на берег Дунаю. Їм наказували роззутися, залишити своє взуття, потім занурювали на баржі та відвозили у невідомому напрямку. Нерідко роззутих людей вишиковували вздовж берега річки і стріляли їм у спину — таким чином не було потреби ховати вбитих, їхні тіла забирали води річки.

Взуття, яке залишали жертви, йшло або на потреби самих нацистів, або вирушало на продаж — на п’ятому році війни це був цінний товар.

Усього за п’ять місяців, які «Схрещені стріли» були при владі, у місті було вбито 10 000 людей і понад 80 000 відправлено до концтаборів.

Ідея створення меморіалу належить режисерові Кену Тогаю. Він запропонував скульптору Дьюле Пауеру відлити з чавуну 60 пар взуття — точних копій тих, що носили у 1940-х. Це і чоловічі черевики, і жіночі туфлі, і дитячі черевички — стоптане, ношене взуття, яке залишали люди на березі перед своєю смертю.

Поряд з цією експозицією стоїть довга 40-метрова лава з пам’ятними табличками на трьох мовах — угорській, англійській та івриті:

«В пам’ять про жертви,
розстріляних на Дунаї
ополченцями Схрещених стріл
у 1944–45
Встановлено 16 квітня 2005».

Кілька років тому ізраїльський художник Шахак Шапіра опублікував проект під назвою «Йолокост», щоб присоромити молодих людей, які розважаються і роблять веселі селфі на тлі одного з найтрагічніших меморіалів у світі.

За матеріалами: Культурология

Клубер Українською