Як за 5 хвилин розпізнати токсичну людину

Якщо ваш новий знайомий робить що-небудь з цього списку, краще триматися від нього подалі...
Психологія

Ви знаєте, наскільки шкідливо мати під боком токсичну людину на робочому місці і в житті в цілому. На жаль, більшість таких людей не носять на собі якісь попереджувальні знаки, як у випадку з шкідливими хімічними речовинами. Спочатку ці особистості і зовсім здаються досить приємними.

Зрештою, майже всі токсичні люди є відмінними маніпуляторами, тому один з них трюків безпосередньо пов’язаний з тим, щоб викликати у вас симпатію.

Але чи є якийсь спосіб ще на ранньому етапі (наприклад, на першій же зустрічі) визначити, що людина в результаті виявиться токсичним?

Хоча достовірних методів зрозуміти, що новий друг або колега будуть псувати вашу енергію, настрій або продуктивність, і немає, все ж існують деякі ранні ознаки токсичності. І якщо при знайомстві ви помітите хоча б один з перерахованих нижче, і особливо якщо виявляться відразу кілька з них, радимо бути обережними.

1. Вони обливають брудом інших людей.

Одного разу я проходила співбесіду, на якому генеральний директор компанії розповів мені про недоліки свого заступника. Для мене це стало тривожним дзвіночком, і в підсумку чуття мене не підвело. Я пропрацювала там кілька місяців, але швидко пішла після того, як переконалася в токсичності мого начальника.

Якщо під час знайомства з новою людиною, він раз у раз критикує або скаржиться на того, хто зараз відсутній, це може свідчити про те, що перед вами стоїть токсична особистість. І варто вам відійти, як злословити будуть вже про вас самих.

Виняток — коли подібні негативні коментарі обгрунтовані.

2. Вони постійно скаржаться.

Більшість токсичних людей – це ті ще скиглії. Їх скарги безпосередньо впливають на ваш настрій, продуктивність праці і навіть стан здоров’я. Крім того, якщо ви такі ж, як і всі люди, то ризикуєте опинитися в їх пастці, намагаючись зробити їх щасливішими. Але це явно марна справа.

Тому якщо хтось починає своє знайомство з численних скарг, гарненько подумайте над тим, чи хочете ви бачити поруч таку людину і вислуховувати його вічне невдоволення життям.

3. Вони вимагають до себе особливого ставлення.

Ви знаєте, про кого я зараз говорю, – про людей, які очікують, що ви приймете їх звіт навіть через день або два після кінцевого терміну. Про людей, які будь-що-будь повинні безкоштовно відвідати ваш захід, хоча кожен з відвідувачів платить обов’язковий внесок.

Якщо хтось просить вас про особливу послуги при першій же зустрічі, просто уявіть собі, про що він буде просити через якийсь час.

4. Вони багато хваляться.

Якщо ви запросили когось на співбесіду, цілком природне, що людина почне розповідати про всі свої досягнення. У всіх інших випадках той, хто постійно розпинається про успішність свого попереднього проекту або про казковому розмірі свого доходу, намагається залізти вам в голову.

Будьте пильні.

5. Вони змушують вас виправдовуватися.

Часом все відбувається настільки витончено, що ви навіть важко відповісти, коли саме це сталося. Вас раптово охоплює гостра потреба пояснити ледь знайомої людини, що змусило зробити вас той чи інший вибір, або чому ваша організація — зовсім не така погана.

Той, хто змушує вас постійно виправдовуватися, виправдовувати вашу компанію або своє переконання, з часом стане нестерпним для спілкування.

6. Вони змушують вас догоджати їм.

Хтось каже вам, що не може знайти потрібну програму для виконання свого завдання. Або що у нього є ідея, але вона недостатньо обґрунтована. Або що всі його надії покладені на його дитину, яка просто повинен потрапити в певну школу.

І перш ніж ви зрозумієте, що сталося, ви вже будете писати для нього те саме додаток, шукати способи розвинути ідею і обдзвонювати всіх своїх знайомих в спробах знайти того, хто приймає рішення в тій самій школі.

Зупиніться. Той, хто зобов’язує вас допомагати йому відразу ж після знайомства, в майбутньому буде маніпулювати вами все більше і більше. А ви вже знаєте, як важко задовольнити його потреби.

7. Ви їм нецікаві.

Ви 10 хвилин поспілкувалися з новим знайомим і вже знаєте, де пройшло його дитинство, що півроку тому його шлюб розпався, і що недавно він отримав підвищення. Ось тільки сам він нічого не знає ні про місце вашої роботи, ні про те, чим саме ви заробляєте на життя.

Той, хто очікує, що ви будете цікавитися кожним аспектом його життя, але при цьому не виявляє зацікавленості у вашій, швидше за все, є токсичним людиною. Будьте напоготові.

8. Поруч з ними вам недобре.

Прислухайтеся до своєї інтуїції. Що ви відчуваєте поруч з новим знайомим? Хотіли б ви провести з ним цілу годину за обідом або сходити разом на каву? Якщо спільне проведення часу з кимось викликає у вас напруга або здається неприємним, є ймовірність того, що ця особистість токсична. З’ясуйте, що є причиною вашого поганого самопочуття.

Якщо це викликано іншими культурними традиціями співрозмовника або ж вас засмучує рівень його інтелекту і успішність, то ви повинні попрацювати над собою. Але не виключено, що це просто токсична особистість, і вам слід довіритися своїм інстинктам, коли вони говорять про необхідність бігти від нього.

Клубер Українською